Suç Duyurusu Dilekçesi Nasıl yazılmalı,Neye dikkat edilmeli,Dilekçe Örneği

Suç Duyurusu Dilekçesi Nasıl yazılmalı,Neye dikkat edilmeli,Dilekçe Örneği

Başınıza bir olay geldi ve Savcılığına suç duyurusunda bulunacaksınız ama nasıl, Aşağıdaki örnekte Savcılığa suç duyurusunda bulunmak için verilecek dilekçenin örneği bulunmakta.

Öncelikle aşağıda örneği verilen şikayet dilekçesinden konu ile ilgili uyarlama yapılarak hazırlanır.
Bu şikayet dilekçesi bulunduğunuz il adliyesinde bulunan müracaat savcılığına verilir. Dilekceniz savcılık kalemince kayıt edilir ve dilekçeye hazırlık numarası yazılır.
Bu hazırlık numarasını dilekçenizi takip edebilmek, (kayıt yaptırdığınız yere gelip sorduğunuzda dilekçenizin hangi savcıda olduğunu veya dilekçenizin hangi mahkemeye gönderildiğini) öğrenmek açısından önemlidir.

Burada işlemlerinizi hızlandırmak için önemli olan şey yetkili savcılık makamını belirleyebilmektir.Suçun işlendiği yer savcılığı soruşturmaya yetkili olup , eğer telefonla hakaret, facebooktan tehdit gibi durumlarla karşılaşırsanız bulunduğunuz yer savcılığı yetkilidir.


                                   
           DİLEKÇE ÖRNEĞİ:

                                         CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI'NA

MÜŞTEKİ : Adı ve Soyadı, T.C. Kimlik No:

Adres

ŞÜPHELİ : Adı ve Soyadı( eğer şahıs biliniyorsa, bilinmiyorsa telefon numarası veya şüpheliyi tespit etmeye yaracak eldeki tüm bilgiler)yazılır.

SUÇ : Hakaret,Tehdid,Cinsel taciz.(suç ne ise adı yazılır)

SUÇ TARİHİ : …/…/…

AÇIKLAMALAR :
1- Buraya meydana gelen olay ne ise ,aynen ve açıklamalı  yazılır.

DELİLLER : Telefon mesajı,msn kaydı(bunlarla yapılmışsa yazılır)

Tanıklar: Adı ve Soyadı, Adres; (varsa yazarsınız)

HUKUKİ NEDENLER : TCK. md. ve ilgili mevzuat.(maddeleri biliyorsanız yazarsınız bilmiyorsanız bu şekil yazarsınız)


SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda kısaca açıklandığı üzere şüpheli hakkında kamu davası açılmasına ve cezalandırılmasının sağlanmasına karar verilmesini saygıyla talep ederim. …/…/…

müşteki
Adı ve Soyadı
İmza

49 yorum:

 1. Güzel bir hizmet olmuş. Emeği geçenlere teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Merhabalar. Kısa bi süre önce evimden telefonum çalındı. Bununla ilgili nasıl dilekçe yazabilirim? Dilekçe el yazısı mı bilgisayar çıktısı mı olmalı? Bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dilekçe örneği blogumuzda ve google da mevcut içeriğini doldurmak size kalmış.tabi detaylı ve ayrıntılı bir şey yazmak istiyorsanız bir avukkatn yardım alabilirsiniz.El yazısı veya internet çıktısı olması önemli değil okunaklı olması yeterli.Hırsızlık var ise karakola da gidebilirsiniz tutanak tutacaklardır.

   Sil
 3. Merhaba ben internetten telefon alacaktim parayi pesin yatirdim ama ne parami nede teledonu alabildim satıcı olarak genpa gözüküyor bununla ilgili bana yardimci olurmusunuz dava acmayi düşünüyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Birol bey, sanırım bir dolandırıcılk olayına karışmışsınız.Bu bakımdan savcılığa suç duyurusunda bulunup faillerin yakalanmasını talep edebilirsiniz.

   Sil
 4. merhaba benim telefon mesajlarımın takip edildiğinden süpeleniyrum ve kiminde oldugunu tahmin edebiiyorum ama kanıtlayamıyorum suç duyurusunda bulunucam ama bunu nasıl ispat edebilirıi. Tesekkur ederim simdiden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 5. Savcılığa suç duyurusunda bulunursanız savcılık bunun gerçek olduğu ve suç teşkil ettiği kanaatindeyse emniyetteki bilişim suçları dairesinin yardımı ile şahısları bulacaktır.

  YanıtlaSil
 6. Magaza cikisinda cantamin otmesi sonucu zorla cantam arandi nasil bir dilekce yazmaliyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunun suç oluşturduğunu düşünmüyorum fakat orda manevi anlamda uğradığınız şok açısından cüzi bedelli bir manevi tazminat davası talebiniz olabilir.

   Sil
 7. merhaba,benim sorunum aile içinden abimden oturduğumuz evin üst katını satın aldım parasını ödemiş olmama rağmen çıkmayacağını söyleyip tehditler savuruyor evide zorla satıp parayı alan kendisiydi nasıl bir suç duyurusunda bulunabilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tapuyu aldıysanız işgalci konumundaki abinize karşı haksız işgalden kaynaklı tahliye davası ve oturduğu dönemlerdeki işgal bedelini dava ile talep edebilirsiniz.

   Sil
 8. Merhaba.Hattımdan bilgim dışında izinsiz olarak yurtdışına (Çek cumhuriyetine) SMS gitmektedir.müşteri hizmetleri SMS i kapatmaya yetkili olmadıklarını sadece aramaları kapatabildiklerini söyledi.bu konuda savcılığa başvurmamı soyledi..nasıl bir yol haritası izleyebiliriz...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Savcılıktan öte teknik bir servise gitmenizi öncelikle öneririm.telefonunuza virüs girmiş olabilir.savcılığın bu olayda ilk etapta size faydası olmayacaktır.ama teknik servisten fayda alamaz iseniz olayın açığa çıkması açısından başvuru yapılabilir.

   Sil
 9. iki sim kart arasindaki mesaj icerikleri ortaya cikarmi yani esim beni aldatiyo ama inkar ediyo bu mrsajlari cikartip ispatlaya bilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Boşanma davasında bunu talep ederseniz bu talep haberleşme hürriyetinin ihlali gereği reddedilecektir.savcılık kanalıyla da talep ederseniz bir suç oluşmadığı için reddedilecektir.o bakımdan ispat olarak kullanmanız zor gözükmekte

   Sil
 10. Bu yazılanların tamamı için, savcılığa müracaat dilekçesi birakarak çözüm sağlamak mümkün.

  YanıtlaSil
 11. iyi günler ben tencere aldım onu ödedim bana peşin ödediğim için 3 tane hediye getirdiler hediyeyi aldığıma dahil imza aldılar bende hata yaptım attım akşam hediyeyi açtığımda içinden 700tl ödeme kartı çıktı şok oldum aradım kimse cevap vermedi tüketici hakemine gittim adresleri olmadığı için bir şey yapamayız dedi bunlar kapıdan satış yapıyorlar kandırdılar beni psikolojim bozuldu allah rızası için yardım edin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hakan bey tam anlamasamda sizi borçlandırdılar sanırım tencerenin dışında.bu borçlandırmada sözleşme veya adi bir evrak imzalamışsanız size icra takibi yaptıklarında tebligatı aldıktan yedi gun ıcınde ilgili icra dairesine itiraz yaparak bu icra takibini durdurabilirsiniz.senet imza etmişseniz senedi icraya koyduklarında zaten bu sahısların adreslerı bellı olacagı ıcın dava acabılırsınız senedin iptali acısından.

   Sil
 12. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 13. iyi günler beni banka personeli gibi tanıtan kişi poliçe iptali gerekçesiyle kart bilgilerimi aldı ve telefonuma gelen mesajı verirseniz iptaliniz gerçekleşecek dedi sonradan şüphelendim ve bankayla irtibata geçtim ve kartımdan 650tl çekildiğini öğrendim bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulunacaksınız yada en yakın karakola gidip şikayetinizi tutanak altına alacaksınız.

   Sil
 14. Merhaba,

  Apartmanda sürekli problem yaşadığımız bir komşumuz var.Kendisiyle yalnızca biz değil,diğer birçok apartman sakinide belli aralıklarla tartışıyor.Apartmanda yöneticimiz bulunmuyor.Kendisiyle ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunma hazırlığı içerisindeyim.Örnek dilekçeyle en yakın savcılığa başvuruda bulunmam yeterli olacakmıdır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. suç duyurusu bir suç işlenmiş ise yerini bulur.Bu tartışma esnasında hakaret veya tehdit ifadeleri geçmiş ise bununla ilgili suç duyurusunda bulunabilirsiniz.Ama şahsın bunlardan ceza alabilme ihtimali ile size verdiği rahatsızlığı giderir mi bunu deneyerek göreceksiniz.Belki de daha hırçınlaşıp o da sizden veya komşulardan şikayetçi olup olayların büyümesine sebep olacaktır.

   Sil
 15. Ben arkadsimdan surekli tehdit icerikli msjlar alyorum ve bi suredir engel olmaya calssamda engel olamyrum yollarima cikip srekli rahatsiz ediyo ben ailemin yada cevremdekilerin bnu ogrenmesini istemyrm ozellikle ailemin savciliga suc dilekcesnde bulunsam sdce benim bilgim olarak bu durumu sonlandrablrmyim acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. savcılığa vereceğiniz dilekçede iletişim adresinizi işyeri adresi veya size ulaşılabilecek başka bir adres verirseniz davanızla ile ilgili tebligatlar o adrese geleceği için ailenizin de haberdar olma durumunu azaltabilirsiniz.

   Sil
 16. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 17. Merhaba ben faturali hat kullanicisiyim ve aran kazan paketimin iptalini talep ettik benden hergun 1 tl para kesiyordu ve 12 martta arayarak iptal talep ettirdim ve aran kazani aradigimda iptalimin gerceklestigini ve 24 saat icinde iptal oluncagini soylediler ama ben 12 gundur magdurum ve iptal edildi denildikten sonra bana 1 tl olarak 19 marta kadar yansitka yaptilar napmam gerek

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bulunduğunuz il veya ilçede valilik veya kaymakamlıklarda bulunan tüketici hakem heyetine başvurarak bunu dava açmadan çözme şansınız olabilir.

   Sil
 18. merhaba benim arkadaslarım rent a cardan araba kiraladılar kiralarken kasko var denildi araçla sonra kaza yaptılar rent a carın sahibi kazadan sonra kasko yok dedi aracın parasını istiyor bu konuda nasıl bi dilekçe yazmalıyız nereye yazmalıyız dilekçeyi. şimdiden tesekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sizden parayı tahsil etmek için size icra takibi veya dava açmalarını beklemeniz daha faydalı.talebi olan olduğu için onların adım atmasını beklemek ve attıkları adıma göre cevap veya itiraz yapmak daha mantıklı

   Sil
 19. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 20. ben rent a car için yazanım biz arastırdık rent a car dan kiraladığımız aracın kaskosu yokmus adam var demişti kiraladıktan sonra kaza oldu kazadan sonra ise hız sınırını geçtiğinizden kasko ödememez diyor ama aracın kaskosu yokmuş yani napmalıyız lütfen yardımcı olun acil..

  YanıtlaSil
 21. merhaba hakkımda son 4 senedir farklı konularda husumetli oldugum kişi 6 kere dava actı hepsi takıpsizlik aldı. gereksiz dava acmak suçmudur ben karakola gidip ifade vermekten rahatsız olmaya basladım. bunlardan dolayı karsı tarafa dava acabilirmiyim şimdiden tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. iftira ve suç uydurmadan kaynaklı suç duyurusunda bulunabilirisniz kendisi hakkında.

   Sil
 22. Selamlar, ben almanyada yasiyorum.Türkiyede yasayan bir arkadasima elden ,yine bir tanidik vasitasiyla yüklü bir miktar borc para verdim.güvendigim biri oldugu icinde imza almadim. Borclu kisi bana yari yariya borcunu ödedi sayilir, fakat borclu kisinin maddi durumu kötü oldugu icin ,parasini ziyan ediyor gerekcesiyle ailesi bizzat annesi ve babasi hakkimda savciliga suc duyurusunda bulunmus. ögrenmek istiyorum bana parayi gönderen kisinin kendisi bulunabilir bilir diye biliyorum ailesinin hakkimda suc duyurusu yapmaya hakki varmidir. ve ben bu durumda almanyadan türkiyeyle ilgilenmesi icin avukat tutabilirmiyim.Ne yapabilirim

  Tesekkürler Saygilar.

  YanıtlaSil
 23. merhaba ben 2007 model reno clio aldım aracı servise götürdüm degişen yok önden veya arkadan kazası yok denildi boyavar sadece 4 parça denildi.aracı üstüme aldım noterden şimdi sigorta yaptıracaktım aracın daha önce şirkette kullanıldıgını ve 15.000 tl agar hasarlı oldugu ortaya çıktı plaka degişikliğide yapılmış aracı aldığım kişiyi arıyorum tel.kapalı napmam gerekiyor cevap yazarsanız sevinirim kısacası dolandırıldım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dolandırıclıktan suç duyurusunda bulunabilirsiniz ama aradaki husumet hukuki ihtilaf kapsamında değerlendirilebilir.Ayrıca şahıs ortalarda yok ama şahsa karşı tazminat davası da açabilirsiniz.Adamı bulabilirseniz tabi tahsil etme şansınız da olur davayı kazandığınızda.

   Sil
 24. Merhabalr ben 184 saglik bakanligina hastaneyi şikayette bulundum bakanlıktan sonuç geldi fakat sonuç beni tatmin etmedi üstteki dilekçe seklindemi doldurmam gerekir

  Ambulans 1 saat 15 dakika geç kaldi sevk verildiği halde ambulans şoförü evinden gelmedi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bir ihmal olduğunu düşünüyorsanız görevi ihmal edenler hakkında yukarıdaki gibi suç duyurusu dilekçesi hazırlayıp şikayet edebilirsiniz.

   Sil
 25. Merhabalar,

  Bir suredir yemek bloguma "ickili bir yemek tarifi " paylastigim icin, bir kisi surekli olarak cok cirkin yorumlar yaziyor, bana kufur ve hakaretler ediyor. Ben Amerika'da yasiyorum bu sahis Isvec'te. Isvec'te dogma buyume bir Turk vatandasi oldugunu saniyorum. Kendisi hakkinda TC. savciligina suc duyurusunda bulunacagim ancak yurt disinda yasadigim icin bunu internet uzerinden yapabilir miyim?

  Zamaniniz icin simdiden tesekkur ederim,

  Saygilarimla,

  Asuman

  YanıtlaSil
 26. internet üzerinden malesef yapamazsınız.Bulungunuz yerdeki konsolosluktan bir avukata vekaletname çıkartıp bu vekaletname ile şahıs hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz ama.

  YanıtlaSil
 27. 1 Nisan 2014 de sabaha karşı 05:30 da evin üst katından evime 2 çocuk girdi, çelik halatla kilitli olan motorumu merdiven dairesinden 12 dakikalık bir uğraşın sonunda alıp götürdüler çok net kamera görüntülerim var polise verdim ertesi günü çocuklardan birinin adını öğrenip onu da karakola bildirdim çocuğu tanıdıklarını söylediler.Sizi arayacağız dediler ama 15 gün oldu hiç arayan olmadı aldığım habere göre motoru 1 gün sonra 200 tl ye satmışlar.Şimdi ben 4x180 tl taksiti kalan motora mı yanayım yada mülkiyet hakkımı koruyamayan güvenimi kaybeden polise mi yanayım neden bunları yazıyorum biliyor musunuz: görüştüğüm onca emniyet mensubuna göre o çocuklar TOPLUMUN SUÇA İTTİĞİ çocuklarmış.Peki ya BEN.... kırkıncı yaşımda bunu da öğrenmiş oldum:bir azılı hırsız mağdur olan bir vatandaştan daha çok haklara sahipmiş, katılıyorum çünkü bu çocukların işi bu ve sürekli yapıyorlar.Devletimiz bu kesime göz yumuyor-kolluyor-sahip çıkıyor.Bir milyon dava açsanız 15 gün sonra dışarıda daha da ötesi başınıza sardığınız bela...kısacası benim haklarımı polis-avukat-savcı-hakim değil YASALAR KORUMUYOR.Savcılığa dilekçe versem ne olacak ki ...isterdim ki o polisler motorumu alsın getirsin ve benim onlara olan sevgim-saygım-GÜVENİM kat kat artsın.Sonrasında yine bu VATANINI-BAYRAĞINI-POLİSİNİ-JANDARMASINI benden çok seven yok diyebilseydim.....KEŞKE....

  YanıtlaSil
 28. bir kişi benım eşcınsel olduğumu söylüyerek iftira atmakta savcıya basvursam sonuç alırmıyım

  YanıtlaSil
 29. Bir arkadaşım zor durumda olduğunu söyledi benden bir miktar kredi cekmemi istedi bende onun aksatmadan öderim sözüne inandım ve ona kredi kartından 7000 tl kadar kredi çektim tahmin edersiniz sözünde durmadı ve beni o borçla yüzyüze bıraktı lanet olsun istemiyorum ama beni zor duruma düşürdü en azından hukuki olarak cezasını cekmeli diye düşünüyorum ama bunu nasıl kanitlayabilirim bilmiyorum ama elimde bir video var bana söz verdiğine dair bu yeterli olurmu veya nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 30. Hocam ben internetten alışveriş yaptım 16 mart 2014 te sonra siparişimi iptal ettim ürün gelmedi diye 05/04/2014 te ve şuan hala paramı geri iade etmediler yaklaşık 2500 tl tüketici mahkemesine başvuracağım ayrıca suç duyurusunda bulunmam gerekir mi adamların tel ve adresleri belli .

  YanıtlaSil
 31. Merhaba biriyle bi iliskim olmustu ve karisi ogrenmisti ve kadina gonderdigim mesajlarla kadin savciliga suc duyurusunda bulunmus oda bana kocasini aldattigini yazmisti ben msj sildim davayi karsi taraf kazanirmi ?

  YanıtlaSil
 32. merhaba benim kredi kartımdan 22 nisan tarihinde toplam 600 dolar değerinde internet üzerinden işlem yapıldı. 3D secure den dolayı ücret çekilmedi. Bankayı aradım kartımı iptal ettirdim. Suç duyurusunda bulunmam gerekiyor mu?

  YanıtlaSil